Czy autorefleksja może budować pewność siebie?

01 Maj 2020

Siła pewności siebie w sporcie.

Pewność siebie jest silną wiarą zawodnika w swoje umiejętności,  w  przygotowanie i tym samym w zdolność sprostania trudnym i wymagającym sytuacjom. Na poczucie pewności siebie wpływa to, czy sportowiec ocenia siebie, jako osobę, która odnosi sukcesy, powodzenia w różnych dziedzinach życia i w ten sposób rozwija i wzmacnia zaufanie do siebie.

Zawodnik pewny siebie zna swoje mocne strony, potrafi też odczytać słabe strony przeciwników - nie odwrotnie. Koncentruje się na zadaniu, które wytrenował, a nie na niepożądanych wynikach.

Mówi się miej pamięć długotrwałą do sukcesów, a pamięci krótkotrwałej używaj do porażek. Każdy zawodnik miewa gorsze wystąpienia, ale Ci którzy, wiedzą gdzie zmierzają nie rozwodzą się zbytnio nad porażkami, koncentrują się nad tym czego już dokonali i śmiało idą naprzód!

Poniżej przedstawiam kilka pytań do autorefleksji, opartych na badaniach kanadyjskiego psychologa  Alberta Bandury. Pytania te, jeśli poświęcisz im trochę uwagi, pomogą Ci wzmocnić twoją pewność siebie. Możemy to zrobić miedzy innymi dzięki przywołaniu w pamięci przeszłych osiągnięć, pozytywnych opinii na Twój temat, technice modelowania oraz wzmocnieniu w wyobraźni  Twoich  możliwości.  Zatem do dzieła!

  1. Jakie było dla Ciebie największe jak dotąd wyzwanie w sporcie, któremu udało ci się sprostać i w jaki sposób tego dokonałeś? (poważna kontuzja,  „wewnętrzna blokada” przed przekraczaniem kolejnych granic, spadek wyników, ukończenie pierwszego maratonu lub triathlonu itd.)
  2. Jakie swoje Twoje najlepsze wyniki sportowe, osiągnięcia? (Poświęć kilka minut przypominając sobie magiczne chwile z tych wydarzeń, w jak najbardziej  żywych kolorach. Jakie myśli, uczucia, emocje towarzyszyły Ci podczas tego meczu, wystąpienia, zawodów?)
  3. Jakie są twoje trzy zalety, jako sportowca? ( Bądź szczery, ale nie bądź skromny.;) Systematyczność, wytrzymałość psychiczną, koncentrację…?)
  4. Jakie są trzy komplementy, które otrzymałeś od innych, które wewnętrznie Cie zbudowały? ( wypowiedzi trenera, przeciwników, kolegów z drużyny itd.)
  5. Kto w twoim życiu nie byłby zaskoczony, widząc, że pokonałeś wyzwanie i/lub osiągnąłeś swój największy cel? (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, trener, przyjaciel itd.)
  6. Kto jest dla Ciebie sportowym bohaterem/autorytetem, do którego odwołujesz się kiedy brakuje Ci sił, kiedy potrzebujesz wzmocnienia pewności siebie? ( Wybierz trzech bohaterów i zastanów się, jakimi cechami Cię inspirują i co w nich jest tak  „wielkiego”, co sprawia, że pobudzają Cie do działania. Pamiętaj, jeśli potrafisz dostrzec „wielkość” w innych, to już posiadasz tę wielkość w sobie.)