Potęga podświadomości w sporcie

27 Listopad 2020

Potęga podświadomości w sporcie

 

„Człowiek jest tym, o czym cały dzień myśli.”

 

Często w sporcie spotykamy się ze stwierdzeniami  dotyczącymi świadomości np. „to jest świadomy siebie zawodnik”, „jestem świadomy swoich decyzji’, „świadomie wykonałem podanie” itd.  Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się kiedyś nad możliwościami jakie niesie podświadomość? 

Joseph Murphy porównuje umysł do ogrodu. Człowiek jest ogrodnikiem. Myśli to ziarna. Rodzaj i jakość ziarna zależy od posiadanych nawyków myślowych ( tego, o czym myślisz - świadomie).  Podświadomość to żyzna gleba, doskonale dbająca o efekt plonów.

Jak możesz wykorzystać to w sporcie?

Pomyśl, że każda Twoja myśl zasiana w żyzną glebę podświadomości może wpłynąć korzystnie na realizację Twoich sportowych celów. Jeśli chcesz, aby Twoje zaangażowanie sportowe szło we właściwym kierunku, zwróć uwagę o czym myślisz: w ciągu dnia, podczas treningu, po treningu , przed zawodami , na zawodach itd. Naucz się kontrolować własne myśli – tak  aby działały na Twoją korzyść!

Myśli, przekonania, poglądy czy teorie jakie wpoisz własnej podświadomości, urzeczywistnią się w twoim życiu, jako konkretne sytuacje , stany czy wydarzenia.

Każda myśl jest przyczyną czegoś, a każda zewnętrzna bądź wewnętrzna okoliczność  - skutkiem.

Kilka ważnych rad :

  1. Waż starannie słowa, każda nieprzemyślana sylaba zemści się na Tobie.  „Znowu będę poza podium”, „Zawsze losuję trudnego przeciwnika”, „Ciągle coś mi nie wychodzi”, „Nigdy się tego nie nauczę” itd.
  2. Cudze gadanie i podszepty nie mogą Ci zaszkodzić – to twoje myśli mają nad tobą władzę.
  3. Kieruj się w myśleniu wiecznymi prawdami, wartościami i nie daj się otumanić lękom, niewiedzy i przesądom. Nie pozwól by Ci dyktowano Twoje myśli. Myśl i decyduj samodzielnie!
  4. Podświadomość przyjmie za prawdę i urzeczywistni  wszystko w cokolwiek świadomość niewzruszenie uwierzy.
  5. Stwórz w wyobraźni żywy obraz pożądanego sukcesu i ciesz się nim z całego serca, podświadomość przyjmie to za fakt i urzeczywistni  twoje uczucia i wyobrażenia.

Zmień swoje nawyki myślowe, a zmienisz swoją codzienność.