Przeciwności i niepowodzenia sprawiają, że stajemy się silniejsi.

27 Czerwiec 2020

Przeciwności i niepowodzenia sprawiają, że stajemy się silniejsi.

Sport, jak i życie codzienne często funduje nam wiele trudnych wyzwań i momentów wystawiając naszą wiarę, zdobytą wiedzę i umiejętności na próbę. Mimo różnych emocji, jakich doświadczamy podczas tych prób, często okazuje się, że są one dla nas prawdziwym dobrodziejstwem, etapem odnalezienia właściwej drogi czy wzmocnienia charakteru.

Nie możemy pozwolić, by trudności nas zniechęcały. Remonty, blokady drogowe mogą spowodować, że zmienimy trochę naszą trasę, ale nie możemy pozwolić, by nas powstrzymały od celu.

Niepowodzenie to doświadczenie, które przygotowuje nas do powrotu, spróbowania jeszcze raz z nowa siłą i większą wiarą. Kiedy życie staje się ciężkie poprzez różne doświadczenia: porażkę, stratę, kontuzję, chorobę itd.  i wszystko wydaje się wówczas zamknięciem pewnej obranej przez nas drogi, należy pamiętać, że jest to czas realistycznej oceny naszego potencjału, refleksji i spojrzenia z szerszej perspektywy na naukę, jaka płynie z tego doświadczenia oraz jest to moment do obrania nowej drogi, przyjęcia innych celów na drodze do realizacji naszych marzeń

Co może okazać się pomocne w pokonywaniu niepowodzeń?

             1. Czas i dystans

Najlepiej ułożony plan, może zderzyć się z niespodziewanymi okolicznościami. Zazwyczaj reagujemy wówczas interpretując zdarzenia poprzez pryzmat naszych wcześniejszy niepowodzeń i słabych stron. Daj temu czas i nie reaguj emocjonalnie. Twój głowa uspokoi się, a ty sam/sama będziesz mógł /ła wybrać właściwą decyzję i przejąć kontrolę nad sytuacją.

 

2. Nie trać z oczu swojego celu

 

Przypomnij sobie:  dlaczego zaczynałeś/aś; jaką drogę już przebyłeś/aś,; jaką wartość ma dla Ciebie Twój cel.

 

3. Skoncentruj się na rozwiązaniach, a nie na problemach

 

Nie trać czasu na narzekanie, lamentowanie, ale przyjmij postawę zadaniową, zastanów się, w jakich sposób konkretnie możesz zaradzić w danej sytuacji.

 

4. Szukaj wzmocnienia charakteru

 

Spotkaj się z osoby, którą cenisz; sięgnij po wartościową książkę; szukaj inspiracji, która pomoże Ci ruszyć na przód.

 

5. Kontroluj swoją mowę wewnętrzną

 

Zwróć uwagę, jakie myśli pojawiają się w Twojej głowie. Przyjmij te, które są dla Ciebie korzystne, a odrzuć te, które obniżają Twoją pewności siebie i poczucie własnej skuteczności.

 

6. Bądź cierpliwy i miej wiarę

 

Wszystko ma swój czas i nic nie trwa wiecznie. Wiele przeciwności już za Toba, jeśli jesteśmy wytrwali, nie poddajemy się zdobywamy wiedzę, że niepowodzenia ustępują  w końcu powodzeniom i pomyślności.

Uczyć z każdej przeszkody swoja szansę !